Zdravotně postiženým lidem chybí informace

Od července se zvyšuje příspěvek na péči pro děti a dospělé, zavedený v roce 2007.  Naposledy se příspěvek na péči zvyšoval před pěti lety. Tentokrát dostaly nejvíce přidáno zdravotně postižené osoby, které jsou zcela závislé na péči druhé osoby v domácím prostředí. Mají nejvyšší – 4. stupeň závislosti. Jejich příspěvek vzrostl o 7 800 Kč, od července tedy činí měsíčně 27 tisíc Kč. V ČR jej pobírá 25 tisíc těžce zdravotně postižených osob. Obávám se však, že informace o tomto příspěvku nejsou mezi lidmi, obzvláště na venkově, rozšířené. Potvrdila mi to i moje 82 letá teta, která žije v malé jihočeské vesnici. Sama se dlouhodobě léčí s několika nemocemi. Přitom pečuje o 90 letého manžela, který je upoutaný na lůžko. Stěžovala si, že už na péči o ležícího manžela nestačí, že jí při přesunu z postele na vozík několikrát spadl. Má sice čtyři dcery, ale ty dělí svůj čas mezi práci, hlídání vnoučat a péči o tatínka. Více se starat nemohou. Tetě jsem doporučila, aby se obrátila na nejbližší úřad práce, který má v Českém Krumlově. Jednak si domluví se sociální pracovnicí termín, kdy někdo z úřadu přijde do domácnosti na sociální šetření. Podle situace úřad práce s posudkovým lékařem rozhodnou o stupni závislosti nemocného na pomoci druhé osoby, a tudíž i o výši finanční podpory.

Problém je, že mnoho lidí, hlavně na venkově, o příspěvku na péči nic neví. Kromě toho mají v sobě zakódováno, že přijdou o svou důstojnost, když budou úřad práce žádat o peníze nebo další pomoc. Jak lépe informace dostat k lidem, to by mohl být zajímavý bod ve volebních programech levicových stran před volbami do místních zastupitelstev. Jak zlepšit informovanost široké veřejnosti? Stačila by lepší spolupráce ministerstev práce a sociálních věcí a zdravotnictví.

Bylo by šikovné, aby základní stručnou informaci o příspěvku na péči předal nemocnému nebo jeho rodině praktický lékař nebo zdravotní sestra. Ministerstvo práce a sociálních věcí by mohlo vytvořit informační leták o příspěvku s kontaktní adresou na nejbližší úřad práce, kde pacienti získají maximum přesných informací. Lékaře by tohle sdělení pacientovi nijak nezdrželo. Tento systém by mohl efektivně fungovat, protože nemocný člověk i jeho rodina mají k lékaři důvěru a respektují jeho rady. A leták nebo kartičku či samolepku se stručnými informacemi by mohli mít senioři v peněžence nebo u telefonu. Podrobné informace by nemocným a jejich rodinám poskytla později sociální pracovnice z úřadu práce při sociálním šetření doma.

Kdo má tedy nárok na příspěvek na péči? Jsou to lidé, kteří kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu potřebují pomoc dalšího člověka se zvládáním základních životních potřeb a běžných činností. Jde např. o pomoc při oblékání a svlékání, jde o přesun osob pomocí zvedáku, pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík. Ale jde o desítky dalších činností! Tyto služby může zajišťovat osoba blízká z rodiny nebo registrované služby. Pečovatelské a asistenční služby nabízejí pomoc při osobní hygieně, poskytnutí stravy, doprovod k lékaři a mnoho dalších služeb. Samozřejmě můžete péči o nemocného rozdělit mezi rodinné pečovatele a registrované služby. Nyní zaplatí pacient za služby maximálně 155 Kč za hodinu, od září to bude o 10 Kč více. Výhodou je, že se péče počítá na minuty, nikoli na celé hodiny. Jsem vozíčkářka, osobně využívám služby 3x denně i o víkendech, mám 3. stupeň závislosti. Přibližně 11 tisíc Kč vydám za služby a zbytek 3 800 Kč dávám z příspěvku rodině, která vydatně pomáhá, když přijde z práce.

V hlavě si nosím dvě základní rady. První je od fyzioterapeutky. Už před sedmi lety, kdy jsem ještě chodila dokonce bez berlí, mi předpověděla, že se pohyblivost bude zhoršovat. Nenechte si sloužit od rodiny. Snažte se, dokud to jde, si mnohé činnosti zajistit sama. Mám tuto radu v hlavě, a i když už jsem nyní na vozíku a nechodím, snažím se deset žádostí, které mám na vnuky, dceru a zetě a na pečovatelky, zredukovat na polovinu. Beru to jako tělocvik. Pořád si opakuji: jen si nenechat sloužit!

Druhou radu mi dal praktický lékař. Řekl mi o příspěvku na péči a dodal k tomu. Příspěvek využijte na objednání pečovatelské služby. Dceru a rodinu využívejte jen jako občasnou výpomoc. Tady v ordinaci se často setkávám s rodinami vyčerpanými péčí o nemocného seniora. Tomu právě předejdete, když více než dceru, která má dva kluky v pubertě a sama chodí do práce, začnete využívat registrované služby. Řídím se jeho radou a snažím se co nejvíce spolupracovat a být samostatná. Pomáhá to i mému sebevědomí a psychice. Ale velebím systém příspěvku na péči a to, že si mohu služby vybírat a zrušit je kdykoliv, když dobře nefungují.

Lidé se zdravotním postižením si mohou požádat o další dávky, např. příspěvek na mobilitu (neboli lidově na benzín), dále na zvláštní pomůcku (zavedení plošiny na překonávání bariér v podobě schodů, vybudování zvedacích systémů, příspěvek na pořízení auta nebo na jeho úpravu pro vozíčkáře, existuje i příspěvek na úpravu bezbariérového bydlení).

Mnohé se zlepšilo v péči o zdravotně postižené, ale stále jen malé procento lidí má odvahu systém pomocí plně využívat. Takže výzva pro strany a hnutí či sdružení. Je třeba hledat cesty k šíření informací, které rodině s nemocným seniorem usnadní život. 

Marie Šusterová
specialistka Naší Naděje na sociální problematiku